Qualcomm en güçlü yapay zeka çipiyle Apple’a meydan okuyor

Qualcomm, yeni Snapdragon X Plus yongasetini tanıttı. Ekim ayında Snapdragon X Elite çipi ile dikkatleri üzerine çeken şirket, şimdi de Apple Silicon’a rakip olan bu yeni çipi piyasaya sürdü. Snapdragon X Plus, adından da anlaşılacağı gibi, daha uygun fiyatlı ve biraz daha düşük kapasiteli bir versiyon olarak karşımıza çıkıyor. Her iki çip de 2024 yılının ortalarında Windows-on-Arm dizüstü bilgisayarlarda kullanılmaya başlanacak.

Snapdragon X serisi çiplerin, özellikle yapay zeka kabiliyetleri üzerine yoğunlaşan Qualcomm, X Plus modelinde toplam 10 adet özel Oryon CPU çekirdeği barındırıyor. Şirkete göre bu CPU, rakiplerine göre yüzde 37 daha fazla performans ve yüzde 54 daha az enerji tüketimi sağlıyor. Ancak Qualcomm, rekabet ettiği çipleri daha detaylı açıklamaktan kaçınıyor.

Yapay zeka ile ilgili görevlerde cihaz üzerinde yüksek performans vadeden çip, iddialara göre “dünyanın en hızlı NPU’suna” (Nöral İşlem Birimi) sahip. Qualcomm Hexagon NPU’nun kapasitesi 45 TOPS (saniyede trilyon işlem) olarak ölçülüyor. Şirket, bu özelliklerin Windows PC’lerde benzeri görülmemiş bir performans ve verimlilik sunacağını belirtiyor.

Qualcomm en güçlü yapay zeka çipiyle Apple’a meydan okuyor

Bu yongasetlerin gelişmiş yapay zeka yetenekleri, geliştiricilere uygulamalara yeni ve heyecan verici özellikler eklemeleri için olanak tanıyacak. Ancak, bu özelliklerin hayata geçirilmesi sadece donanımla sınırlı değil; zaman içinde bu teknolojilerin kullanıma sunulması bekleniyor.

Qualcomm, bu çipin yapay zeka yeteneklerini, Visual Studio Code üzerinde Codegen ile kod üretimi, Audacity üzerinde metinden müzik yaratımı ve OBS Studio’da canlı alt yazılar için otomatik dil çevirisi yapabilme gibi örneklerle sergiledi.

Snapdragon X Plus çipi, gizemli bir cihazda 16GB bellek ile çalışırken GeekBench ML listesinde görüldü. Cihazın kod adı, bir Surface dizüstü bilgisayarı, muhtemelen Surface Pro 10 olduğunu işaret ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir